Jakie zmiany w możliwościach kredytowania wprowadza nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego?

Jakie zmiany w możliwościach kredytowania wprowadza nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego?

W poprzednim wpisie pisałam o trudnościach w uzyskaniu kredytu wynikających za sprawą wejścia w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Z dniem 16 sierpnia bieżącego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która znosi ograniczenia w zakresie ustanawiania hipotek oraz wyłącza spod ustawy nieruchomości rolne będących drogami wewnętrznymi. Nie zmienia jednak zasad obrotu ziemia rolną.

W wyniku zmian w prawie banki dokonały aktualizacji procedur kredytowania działek rolnych. Możliwości finansowania takich inwestycji kredytem hipotecznym w bankach zostały określone w zależności od powierzchni działki, rodzaju nieruchomości (nieruchomość zabudowana lub niezabudowana) oraz od charakteru działki wskazanego w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub określonego na podstawie wydanej przed 30 kwietnia 2016 roku ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Podejście banków w tym zakresie oczywiście różni się pewnymi szczegółami, które dla konkretnych nieruchomości mają znaczenie i mogą decydować o przyznaniu kredytu.

Przedstawiam przykładowe procedury trzech banków dla przypadku kredytowania działek rolnych:

Rodzaj nieruchomości Bank 1 Bank 2 Bank 3
Nieruchomość niezabudowana z powierzchnią do 3000 m2 Możliwość kredytowania z przedstawionym   wypisem  z MPZP lub decyzją o warunkach zabudowy. Możliwość kredytowania z przedstawionym wypisem  z MPZP lub decyzją o warunkach zabudowy. Możliwość kredytowania z przedstawionym wypisem  z MPZP lub decyzją o warunkach zabudowy.
Nieruchomość niezabudowana oraz w trakcie budowy z powierzchnią równą lub większą niż 3 000 m2 Możliwość kredytowanie – jeżeli w MPZP nieruchomość ma w całości przeznaczenie mieszkaniowe.
Bank określa ograniczenie do 70% LTV – jeżeli nieruchomość ma przeznaczenie mieszane (rolno – mieszkaniowe) w MPZP lub na podstawie decyzji o warunkach zabudowy; ograniczenie LTV odnosi się do wartości części mieszkaniowej; zabezpieczenie obejmie całą nieruchomość.
Możliwość kredytowania z przedstawionym wypisem z MPZP gdzie w całości przeznaczenie będzie mieszkaniowe lub jeśli brak MPZP konieczny wypis z ewidencji gruntów i budynków z określonym rodzaj użytków jako tereny mieszkaniowe. Trzecią alternatywą jest przedłożenie  wydanej w odniesieniu do nieruchomości decyzji administracyjnej o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która była ostateczna najpóźniej w dniu 30.04.2016 i z której wynika, że teren przeznaczony jest na inne cele niż rolne. Możliwość kredytowania nieruchomości rolnych niezabudowanych bez względu na powierzchnię jeśli dla takiej nieruchomości w dniu wejścia w życie ustawy (30 kwietnia 2016r) była wydana ostateczna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z której wynika ich przeznaczenie na cele inne niż rolne lub jeśli położone są na obszarach przeznaczonych w MPZP w całości na cele inne niż rolne, niezależnie od ich powierzchni.
Nieruchomość zabudowana powierzchnia poniżej 5 000 m2 Możliwość kredytowania bez konieczności przedstawienia dodatkowych dokumentów. Możliwość kredytowania w przypadku gdy nieruchomość stanowią grunty rolne zabudowane o powierzchni nie przekraczającej 5 000 m2, które w dniu 30.04.2016 zajęte były pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle, urządzenia nie wykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, a także jeśli w skład wchodzą grunty do nich przyległe umożliwiające ich właściwe wykorzystanie oraz zajęte na urządzenie ogródka przydomowego – jeśli stanowią zorganizowaną całość gospodarczą. Możliwość kredytowania w przypadku nieruchomości o powierzchni nieprzekraczającej 0,5ha zabudowanych budynkiem mieszkalnym oraz innymi budynkami – o ile nie jest wykorzystywana do produkcji rolniczej lub  jeśli położone są na obszarach przeznaczonych w MPZP w całości na cele inne niż rolne, niezależnie od ich powierzchni.
Nieruchomość zabudowana powierzchnia równa lub większa niż

5 000 m2

Możliwość kredytowanie – jeżeli w MPZP nieruchomość ma w całości przeznaczenie mieszkaniowe.

Bank określa ograniczenie do 70% LTV – jeżeli nieruchomość ma przeznaczenie mieszane (rolno – mieszkaniowe) w MPZP lub na podstawie decyzji o warunkach zabudowy; ograniczenie LTV odnosi się do wartości części mieszkaniowej; zabezpieczenie obejmie całą nieruchomość.

Brak możliwości kredytowania w przypadku nieruchomości powyżej 5000 m2 Możliwość kredytowania nieruchomości rolnych zabudowanych bez względu na powierzchnię jeśli dla takiej nieruchomości w dniu wejścia w życie ustawy (30 kwietnia 2016r) była wydana ostateczna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z której wynika przeznaczenie są na cele inne niż rolne lub  jeśli położone są na obszarach przeznaczonych w MPZP w całości na cele inne niż rolne, niezależnie od ich powierzchni.

 

Możliwość sfinansowania zakupu lub budowy domu jest nadal uzależniona od rodzaju nieruchomość, która będzie przedmiotem kredytowania i zabezpieczenia dla banku. Dla działek do 3000 m2 procedury kredytowe zostały przywrócone do zasad sprzed nowelizacji ustawy z kwietnia 2016 r., natomiast dla pozostałych nieruchomości różnią się w zależności od banku.

Najszersze ograniczenia  nadal istnieją w przypadku działek powyżej 5000 m2 zabudowanych i niezabudowanych ponieważ w przypadku konieczności jej sprzedaży zgodnie z ustawą taką działkę będzie mógł kupić wyłącznie rolnik, a to dla banku stwarza ryzyko w jej zbyciu.

 

Agnieszka Perlicka
Napisane przez Agnieszka Perlicka

2 Comment responses

 1. Obrazek profilowy
  02 grudnia, 2016

  Witam serdecznie!

  Z ciekawością przeczytałem Pani wpis, gdyż w chwili obecnej borykam się z problemem wyżej opisanym. A więc jestem posiadaczem działki o charakterze rolnym, stanowiącej gospodarstwo rolne z zabudowaniami powyżej 5000 m2, bez MPZP i bez WZ niestety…
  Na tej działce planuję przeprowadzić inwestycję w budynek mieszkalny, remont i rozbudowę, potrzebne jest finansowanie banku i powstaje problem…
  Czy w chwili obecnej jest na rynku jakikolwiek bank, który zabezpieczyłby się na takiej działce? Jeśli tak, to na jakich warunkach?
  Z góry dziękuję za udzielone podpowiedzi!

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  • Obrazek profilowy
   02 grudnia, 2016

   Witam, bardzo dziękuję za komentarz do wpisu. Dla każdego banku, z którym współpracuje taka sytuacja uniemożliwi udzielenie kredytu. Jedyny trop, który mi się nasuwa do zweryfikowania to są banki spółdzielcze. Z przykrością pisze, że tylko tą podpowiedzią mogę pomóc.

   Odpowiedz

<

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.