Wsparcie finansowe dla kredytobiorców w czasie pandemii.

Wsparcie finansowe dla kredytobiorców w czasie pandemii.

Aktualna sytuacja związana z koronawirusem wpływa na nasze finanse, podejmowane decyzje czy też ich brak podejmowania. Moim celem jest przekazanie Tobie ważnych informacji o bieżącej sytuacji, pokazanie Tobie możliwości jak poradzić sobie z trudnościami i jak wykorzystać nową sytuację na swoją korzyść.

Zagadnienia, które chcę poruszyć to:

1.Program pomocy dla kredytobiorców – tzw. wakacje kredytowe,

2.Kwietniowe obniżki stóp procentowych,

3.Aktualne oferty kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem,

4.Ochrona ubezpieczeniowa na wypadek zachorowania,

5.Zmiany na rynku kredytów hipotecznych.

 

Zagadnienie 1

W przypadku trudności ze spłatą rat kredytu hipotecznego/ gotówkowego/firmowego aktualnie masz możliwość zawieszenia rat. Czas oraz sposób ich zawieszenia różni się w bankach. Decydując się na to rozwiązanie ograniczysz wysokość poziomu płatności do banku lub odroczysz je w czasie.

Zagadnienie 2

W kwietniu dwukrotnie Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, co będzie miało wpływ na obniżkę poziomu raty. Aktualny 3M Wibor to 0,69%, wcześniejszy był na poziomie 1,71%. Jeśli oprocentowanie zawiera 3M Wibor to oznacza, że rata po jego zaktualizowaniu może być niższa nawet o około 100 zł. (Prognoza obniżki raty dla kwoty kredytu 200000 zł na 30 lat). Aktualizacja Twojego wiboru następuje co 3 miesiące, więc spadek raty nastąpi w najbliższym czasie.

 

Zagadnienie 3

Jeśli aktualna sytuacja nie ma wpływu na poziom Twoich dochodów to jest bardzo dobry czas do zmiany banku i zmiany oprocentowania ze zmiennego na stałe. Stałe oprocentowanie gwarantowane jest przez okres 5 lat. Co oznacza, że w tym czasie rata nie ulegnie zmianie. W tej chwili najniższe oprocentowanie stałe to 3,19% z opcją 0 zł prowizji. To oznacza, że jeśli w okresie tych 5 lat Wibor powróci do poziomu 1,71%  to nasza „domyślna marża” wynosiłaby 1,49%, a taką marżę w lutym bieżącego roku trudno było uzyskać bez dodatkowych produktów. W kwietniu stopy procentowe zostały obniżone z powodu koronawirusa, decyzja nie była odzwierciedleniem sytuacji makroekonomicznej. Inflacja od listopada 2016 rośnie, a w lutym jej poziom był  5%. Jak będzie kształtowała się inflacja w kolejnych miesiącach to będzie uzależnione od rozwoju sytuacji gospodarczej, na który ma duży wpływ pandemia. Zatrzymanie gospodarki bardzo ogranicza konsumpcję i poziom inflację, ale trudno przewidzieć co będzie dalej. Oferta kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową funkcjonuje na rynku polskim od 2 lat, dlatego proponuję zastanowić się nad zmianą oprocentowania ze zmiennej stopy procentowej na stała stopę procentową i gwarancję niezmienności raty na 5 lat.

Zagadnienie 4

W aktualnej sytuacji proponuję wykupienie dobrego ubezpieczenia na życie, które będzie chroniło kredytobiorców od ryzyka pobytu w szpitalu.  Możliwe, że już posiadasz „jakieś” ubezpieczenia, proponuję jednak sprawdzić sumy ubezpieczenia, poszczególne zakresy ubezpieczenia i  wykluczenia w OWU od ryzyka pandemii. Posiadanie ubezpieczenia w całym okresie kredytowania chroni Cię i współkredytobiorcę od ryzyka samodzielnego spłacania całości kredytu tylko z jednego dochodu.

Zagadnienie 5

Na rynku kredytów hipotecznych, gotówkowych, firmowych krąż plotki, że banki przestały udzielać kredytów. Chcę zdementować tę pogłoskę. Banki zmieniają procedury ograniczając ryzyko, niektóre wymagają wyższego wkładu własnego, ale nie zamykają się na nowych klientów. Banki działają wolniej co wynika z ograniczeń personalnych oraz godzin otwarcia placówek bankowych, ale działają i udzielają kredytów.

 

Zachęcał Cię do kontaktu w celu omówienia bardziej szczegółowo tematów, które Cię zainteresowały. Z trudnych sytuacji można znaleźć rozwiązanie i trudne sytuacje można wykorzystać na swoją korzyść. Jeśli Twoi znajomi aktualnie poszukują nieruchomości i chcą ubiegać się o kredyt hipoteczny, gotówkowy czy firmowy czy zabezpieczyć swój kredyt ubezpieczeniem na życie zapraszam do kontaktu.

https://agnieszkaperlicka.notus.pl

 

Agnieszka Perlicka
Napisane przez Agnieszka Perlicka

Brak komentarzy.

Nikt nie pozostawił jeszcze komentarza dla tego wpisu!

<

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.