Chcesz pewnie i szybko uzyskać dofinansowanie o MDM na 2017 rok już teraz złóż wniosek

Chcesz pewnie i szybko uzyskać dofinansowanie o MDM na 2017 rok już teraz złóż wniosek

 

W lipcu tego roku pula środków z programu MDM na rok 2017 została wyczerpana, a pozostała kwota zostanie udostępniona z dniem 2 stycznia 2017 roku. Na początku 2017 roku banki spodziewają się dużej ilość wniosków kredytowych z dopłatą MDM i szybkie tempo zmniejszania się limitu. Duża liczba złożonych wniosków w bankach przyczyni się do wydłużenia czasu wydawania decyzji kredytowych. Konsekwencją tej sytuacji będzie konieczność aneksowania terminów wypłat środków z kredytu i MDM w umowach przedwstępnych, deweloperskich oraz duże ryzyko utraty zarezerwowanych środków w programie wynikająca z upływu czasu na jaki dany bank blokuje środki z MDM. Czas ten został wskazany w “Ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi” w art. 10. punkt 11.

“Bank Gospodarstwa Krajowego, na podstawie wniosku o dofinansowanie wkładu własnego, dokonuje wpisu nabywcy do ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1, po otrzymaniu od instytucji kredytującej, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia przekazania wniosku na zasadach, o których mowa w ust. 9, informacji o zawarciu z nabywcą umowy kredytu”

Zapis ten w praktyce oznacza dla klienta konieczność podpisania umowy kredytowej w tym czasie. Po jej podpisaniu bank zgłasza ten fakt do BGK, a ten wpisuje nabywcę/ów do ewidencji nabywców gwarantując środki. Brak decyzji kredytowej, to brak umowy kredytowej. Brak umowy kredytowej, to brak wpisu do rejestru nabywców i brak dopłaty. Wcześniej zarezerwowany limit wraca do ogólnej puli dostępnych środków. Wniosek o MDM tylko rezerwuje środki na wskazany czas, wpis do rejestru nabywców gwarantuje ich otrzymanie.

Spodziewając się takich sytuacji i zmierzając do przeciwdziałania im, kilka banków wprowadziło możliwość składania wniosku o kredyt mieszkaniowy z dopłatą MDM już w bieżącym roku. Procedura w tych bankach polega na wstępnym przeprocesowaniu wniosku kredytowego oczekując na złożenie wniosku o dopłatę z MDM z dniem 2 stycznia 2017 roku. To działanie skróci okres oczekiwania na ostateczną decyzję i podpisanie umowy kredytowej. Pozostałe banki wymagają złożenia wniosku o kredyt z wnioskiem o dopłatę z MDM. Brak rejestracji dopłaty oznacza odrzucenie wniosku kredytowego w celu dalszego jego procesowania.

Wśród banków, które wprowadziły taki proces dla wniosku z dofinansowaniem na 2017 rok aktualnie jest: Pekao SA, BZ WBK, Eurobank oraz Raiffeisen Polbank.

Planując złożyć wniosku o kredyt z dopłatą MDM na 2017 szybkie działanie w tym roku zapewni pewność uzyskania środków. W przypadku składania wniosku kredytowego po nowym roku proponuje jego złożenie do 2 lub 3 banków asekurując się na wypadek wydłużonego terminu załatwiania sprawy uzyskania kredytu mieszkaniowego. Czas rozpatrywania wniosku kredytowego będzie się różnił w bankach. Brak kompletu dokumentów, konieczne uzupełnienia dokumentacji dodatkowo będą ten proces przeciągały, a tym samym zwiększały jeszcze bardziej ryzyko utraty dopłaty. Aktualnie średni, płynny czas uzyskania kredytu mieszkaniowego do podpisania umowy to około 60 dni, od stycznia jaki będzie, to jest pytanie?

 

 

Agnieszka Perlicka
Napisane przez Agnieszka Perlicka

Brak komentarzy.

Nikt nie pozostawił jeszcze komentarza dla tego wpisu!

<

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.